Szociális hozzájárulási adókedvezmények 2013-ban
A munkahelyvédelmi akcióterv fő célja a foglalkoztatottság növelése. Ezt a kormányzat a – meghatározott munkavállalói körbe tartozó személyek – alkalmazásához kapcsolódó közterhek csökkentésével (is) igyekszik ösztönözni.
25 év alatti munkavállalók foglalkoztatása esetén a 27 százalékos szociális hozzájárulási adó helyett 14,5 százalékos mértékkel kell számolni a bruttó munkabért, de legfeljebb havonta munkavállalóként 100 ezer forint után, az e fölötti munkabér a normál 27 százalékos kulccsal fog adózni. A kedvezmény addig jár, amíg a munkavállaló életkori feltételei teljesülnek.
Még nagyobb kedvezmény jár a pályakezdő 25 év alatti munkavállalók esetében, ahol a kedvezmény a foglalkoztatás első két évében a bruttó munkabér, de legfeljebb havi 100 ezer forint 27 százaléka. Tehát ebben az esetben a munkaadó 100 ezer forintos munkabér alatt teljes mentességet élvez a szociális hozzájárulási adó megfizetése alól. Pályakezdő munkavállaló esetében a szakképzési hozzájárulásból is jár kedvezmény, ami további 1,5 százalék kedvezmény jelent az alkalmazását követő két évben.
(Pályakezdő munkavállalónak minősül az, aki legfeljebb 180 nap biztosítási kötelezettséggel járó munkaviszonnyal rendelkezik, így nem kell figyelembe venni az egyszerűsített foglalkoztatás vagy az iskolaszövetkezetben végzett munka időtartamát.)
Az 55 év feletti munkavállaló foglalkozatása esetén a bruttó munkabér után szintén 14,5 százalékos kedvezményt lehet igénybe venni, de legfeljebb havonta munkavállalónként 100 ezer forint után. Esetükben a szakképzési hozzájárulás nem csökkenthető, a munkabérük után a 1,5 százalékot meg kell fizetni.
Nem szakképzett munkavállaló alkalmazása esetén, azaz azon munkavállalók esetén, akik a FEOR-08 9. főcsoportjába tartoznak – pl. takarító, portás, parkolóőr, konyhai kisegítő stb. – szintén vehető igénybe szociális hozzájárulási adókedvezmény, melynek mértéke a havi bruttó munkabér 14,5 százaléka, de legfeljebb havonta munkavállalónként 100 ezer forint 14,5 százaléka. A szakképzési hozzájárulásból utánuk sincs lehetőség kedvezmény igénybevételére.
A kedvezményt mind addig lehet érvényesíteni, amíg a munkavállalót ebben a munkakörben foglalkoztatják.
Abban az esetben viszont, ha a munkavállalót az adó-megállapítási időszak egészében nem vagy nem kizárólag ebben a munkakörben foglalkoztatták, erre az időszakra kedvezmény nem vehető igénybe.
Tartósan álláskeresők alkalmazása esetén korlátozott ideig, három évig vehetők igénybe a kedvezmények. Az első két évben a bruttó munkabér 27 százaléka érvényesíthető, de legfeljebb 100 ezer forint 27 százaléka. Ezekben az években szakképzési hozzájárulási kedvezmény is érvényesíthető a bruttó munkabér után, de legfeljebb havonta munkavállalónként 100 ezer forintig. A harmadik évben 12,5 százalék szociális hozzájárulási adó fizetendő, ami azt jelenti, hogy 14,5 százalék kedvezményt lehet igénybe venni a munkabér után, de legfeljebb havonta munkavállalónként 100 ezer forintig.
(Tartósan álláskereső az a személy, akit a foglalkoztatását megelőző 9 hónapon belül legalább 6 hónapig álláskeresőként tartotta nyilván a munkaügyi központ.)
A kedvezmény érvényesítéshez az állami foglalkoztatási szerv igazolása szükséges.
Szintén határozott idejű kedvezmény vehető igénybe azon munkavállalók után, akiket gyermekgondozási díj folyósítást követően, illetve a gyermekgondozási segély és a gyermeknevelési támogatás mellett vagy azt követően foglalkoztatnak. A kedvezmény az első két évben a teljes mentesség a munkabér, de legfeljebb havonta 100 ezer forint 27 százaléka. Erre az időszakra szakképzési hozzájárulási kedvezményt is igénybe lehet venni a munkabér, legfeljebb 100 ezer forint után. A harmadik évben a kedvezmény mértéke 14,5 százalék, vagyis a fizetendő szociális hozzájárulási adó 12,5 százalék 100 ezer forintig. Erre az időszakra szakképzési hozzájárulási kedvezményt már nem lehet érvényesíteni.
A kedvezményt az anyasági ellátások folyósításának megszűnését követő hónaptól számított 45. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig lehet érvényesíteni.
Ebben az esetben is rendelkezni kell a kedvezmény igénybe vételéhez az ellátást folyósító szerv igazolásával.
Az említett kedvezmények nem összevonhatók a START PLUSZ, START EXTRA vagy START BÓNUSZ kártyák nyújtotta adókedvezményekkel.